Jak wyciskać sok z różnych rodzajów owoców i warzyw cz II

Owoce do wyciskarki

Owoce jagodowe

Do owoców jagodowych zaliczamy porzeczki, jagody, truskawki czy maliny. To, co je wyróżnia, oczywiście oprócz smaku, to to, że są miękkie i niewielkie. Dlatego też większość sokowirówek nie radzi sobie z wyciskaniem soku z tego typu owoców – soku powstanie bardzo mało, a tzw. odpadów bardzo dużo. W przypadku owoców jagodowych lepiej sprawdzają się prasy ślimakowe (pamiętamy na pewno z dzieciństwa żeliwne młynki naszych babć i mam). W zależności od tego jaki nacisk prasy ustawimy, jakie dysze wybierzemy i czy dobierzemy sitko czy zaślepkę otrzymamy np. sok, przecier albo marmoladę.

Gruszki i jabłka

W przypadku jabłek i gruszek łatwo zauważyć czy mamy do czynienia z twardym i świeżym owocem, czy z przejrzałym i długo przechowywanym. W przypadku bardziej dojrzałych czy podeschniętych już owoców zarówno sokowirówki jak i prasy ślimakowe mogą mieć mały problem z wyciskaniem soku – części urządzenia okleją się włókniną i aby kontynuować wyciskanie soku będziemy musieli czyścić sprzęt. Aby nie przerywać procesu wyciskania ciągłym czyszczeniem warto dorzucić do jabłka czy gruszki coś twardego, np. marchewkę.

Dzięki przemiennemu umieszczaniu miękkiego i twardego surowca zaobserwujemy lepszą przepustowość, a twardy owoc/warzywo zbierze miękkie pozostałości, które nie będą już naszą zmorą. Inną kombinacją niż kompozycja z dodatkiem marchwi jest dodanie nieobranego ananasa. Podczas przygotowywania soku z jabłek i gruszek należy pamiętać, by owoce te wrzucać do wyciskania razem z gniazdami nasiennymi.

Zdrowy koktajl

Warzywa korzeniowe

Warzywa korzeniowe, takie jak marchew, pietruszka czy seler, dosyć łatwo poddają się procesowi wyciskania, dlatego zarówno sokowirówki jak i prasy doskonale radzą sobie z przetwarzaniem tego rodzaju warzyw w sok. Dzięki temu, że warzywa są twarde włóknina nie zapycha sitka, co ułatwia proces przygotowywania soku. Sok z wirówek będzie miał mniej włókniny niż ten przygotowywany przy użyciu prasy z dwoma wałkami.

Warzywa liściowe, zioła, kiełki i "wheatgrass" (liście zbóż, itp.)

Warzywa liściaste, zioła i kiełki to już „wyższa szkoła jazdy”. Soki z tego typu surowca są oczywiście bardzo zdrowe, jednak piją je przede wszystkim wielcy zwolennicy zdrowego trybu życia. Kiedy używamy warzyw liściastych, kiełków czy ziół smak soku może diametralnie się zmienić, co dla niejednego będzie stanowiło przeszkodę w wypiciu takiego napoju. Co więcej, przygotowanie takiego soku jest trudniejsze, gdyż sokowirówka nie radzi sobie z tego typu surowcem.

Aby pozyskać sok ze zbóż, warzyw liściastych czy ziół trzeba posiadać drogi, zaawansowany sprzęt – wyciskarkę ślimakową. Wyciskarki doskonale radzą sobie z liśćmi, zbożami, ziołami itp. Pozostałe nie wymienione rodzaje owoców i warzyw: Tak naprawdę każda grupa warzyw czy owoców została ujęta w powyższym opisie. Pozostałe produkty zachowują się tak jak któraś z opisanych wyżej odmian.

Autor

Justyna Grzybowska

Redakcja szybkarandka24.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@szybkarandka24.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze zdrowym stylu życia.

Dlaczego warto skorzystać z wyciskarki do soków?
Jaki wpływ na nasze zdrowie mają wyciskane soki?
Z jakich owoców i warzyw wyciskać soki?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko na naszym portalu